Kern ’75 Actueel: Groenvisie – ambitieus maar noodzakelijk
1 oktober 2025

Aanleiding
In de raadsvergadering van vorige week hebben we het programma Groen besproken. In dit programma staat waar we als gemeente heen willen met het groen in onze gemeente. Dit programma moet vervolgens uitgewerkt worden in een uitvoeringsplan voor de komende jaren.
Ambitie
Groen heeft een positief effect op de gezondheid, verkoeling in de zomer en draagt bij aan biodiversiteit en daarmee voor de leefbaarheid in de dorpen. Eén van de pijlers van het programma is daarom om te gaan zorgen dat we voldoen aan de 3-30-300-regel. Deze regel wordt door veel gemeenten gebruik en betekent dat:
- Vanuit elk huis je minimaal 3 bomen moet kunnen zien;
- De buurt een bladerdek van minimaal 30% moet hebben;
- Binnen 300 meter loopafstand er een park of groene ruimte moet zijn.
Op sommige plekken voldoen we al aan deze regel, maar op heel veel plekken is met name de 30% bladerdek nog ver weg.
Wat vinden wij?
Kern ‘75 is het eens met de ambitie, maar ziet ook dat er nog veel moet gebeuren. Maar vooral dat we het samen moeten doen: gemeente, bedrijven en inwoners hebben samen de verantwoordelijkheid om onze dorpen groener en gezonder te maken. Dit kost tijd en uiteindelijk ook geld. We zijn dus benieuwd naar het uitvoeringsplan dat men nu gaat maken om te zorgen dat de ambities waargemaakt gaan worden.
En het planten van bomen, struiken en ander groen (door gemeente en bewoners) is één ding, maar we moeten het ook onderhouden. En ook dat element moet onderdeel zijn van het uitvoeringsplan. We realiseren ons ook dat bomen soms vervangen moeten worden doordat ze te groot worden en voor overlast zorgen. Denk aan wortelopdruk en schade aan riool. Daar zullen we ook in de toekomst rekening mee moeten houden.
In de gemeenteraad van december zal het uitvoeringsplan op de agenda staan. Wordt dus vervolgd.
Wil je meepraten? Neem dan contact op met één van onze raadsleden of stuur een e-mail naar info@kern75.nl.
Frank Sarton – Raadslid Kern ’75